Bernský salašnický pes - Info

rozepsáno | † 23. 06. 2012 | kód autora: 46L

Bernský salašnický pes

○Celosvětově oblíbený pes známý již od středověku a nejoblíbenější alpský pes Švýcarska

○Anglicky "Bernese mountain dog", "Bernese cattle dog" a také "Cheese Factory dog, Butcher´s dog nebo Fartner´s dog"

Historie

Švýcarsko, pracovní minulost, dnes mazlíček rodiny.Trojbarevné zbarvení: Bílá, hnědá, převládá černá.Prý pochází z dávných křížení mezi mastify a místními ovčáckými psy, předchůdci chováni v okolí Bernu. Sloužil k nošení nákladů na trhy, začaly klesat počty těchto psů .. K jejich záchraně přispěl Franz Schertenleib. Mimo Švýcarsko byl BSP až do 6o.-2o. let málo známý.Začali být známější, používat se k pracím. V 7o. letech docházelo při nárustu pokrevní plemenitby se špatnými psy k mnoha chybám, dnes už jsou tyto problémy minulostí pryč. Dnes jsou o5 pracovními, ale i společenskými psy.

Vzhled

Dlouhosrstý, 3barevný, větší než středně velký, pohyblivý se silnýma končetinama. Harmonický, pohyblivý, vyrovnaný, pozorný a bdělý. Dobrosrdeční, nebojácný a přítulný při kontaktu se známími lidmi, sebejistý, přátelký vůči cizím osobám, středně temperamentní, dobře ovladatelný. Poměr mezi délkou těla a výškou v kohoutku: 9:1o .. Silný pes, rovný a silný hřbet. Výška v kohoutku u psa 64-70 cm, výška v kohoutku u feny 58-66 centimetrů. Černý čenich, hnědé oči mandlového tvaru, lehce zaoblené trojúhelníkové uši, vysoko nasazené, středně velké, v klidu těsně přiléhající. Srst je rovná, lehce zvlněná. Základní barvou je sytě černá se sytým červenohnědým pálením na tvářích, nad očima, na všech čtyřech končetinách a na hrudi. Čistě bílou symetrickou skvrnu najdete na hlavě, lysina se rozšiřuje směrem k čenichu po obou stranách k bílé skvrně na čenichu.

Povaha

Nynější velká popularita. Přátelský, láskyplný, poslušný, tolerantní .. Hrající si děti vyvolávají u BSP stres a neklid, tento pes ovšem děti miluje .. Zkrátka milující, věrný pejsek, vhodný do domku se zahradou, pro sportovní rodinu

Soužití

Rádi bývají doma, což doporučuji, páč jsou k tomu výborně přispůsobeni .. Nikdy nezavírejte dlouhodobě psa do boudy !! Štěkají málo, nemají lovecký pud .. S ostatními vycházejí velice dobře, stejně jako s ostatními zvířaty.

Péče o srst


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.